İş Makinaları Uyarı Çakar Lambaları Nelerdir?

uyarı lambaları çakar lambalar

İş makinaları uyarı çakar lambaları, iş güvenliğinin sağlanması ve kullanıldıkları iş alanında yaralanma ya da ölümle sonuçlanan bir durumun meydana gelmemesi için kullanılan lambalardır. İş makinaları uyarı çakar lambaları ile operatör hem kendisini hem de aynı alanda çalıştığı kişileri koruyabilmektedir. İkaz lambası olarak da isimlendirilen bu lambalar fabrikalarda, vinçlerde, havalimanlarında, limanlarda, iş makinalarında, elektrik panolarında kullanılmaktadır. Uyarı çakar lambalarına endüstriyel alanda oldukça fazla rastlanmaktadır. Farklı ışık renkleri ile hem iş makinasını kullanan operatörü hem de çalışma alanındakileri uyaran ikaz lambalarının sesli versiyonları da bulunmaktadır.

İş Makinaları Uyarı Çakar Lambalarının Görevi Nedir?

İş makinaları uyarı çakar lambalarının amacı, iş güvenliğinin sağlanmasıdır. İş güvenliği yasaları yenilendikten sonra iş makinalarında uyarı çakar lambalarının kullanılmaya başlanması da daha fazla olmuştur. Bu lambalar sayesinde iş makinalarını kullanan operatör çalışma alanı içerisinde bulunan diğer kişilerin de kendinin de iş güvenliğini sağlayabilmektedir. Farklı ışık renkleri ile sinyal veren ikaz lambaları oldukları için iş makinesini kullanan operatörün dikkatini çekmektedirler ve bu sayede operatör tehlike yaratacak bir durum oluştuğunda öncesinde ikaz lambaları sayesinde bunu fark etmektedir.

İş makinalarında bulunan uyarı çakar lambalarının amacı kesinlikle aydınlatma olmamaktadır. Bu lambalar hem sesli hem ışıklı ve sadece ışıklı olmak üzere iki çeşittir. Uyarı çakar lambaları yanıp sönerken ses ünitesi de eş zamanlı olarak çalışmaktadır. Görsel ve işitsel kombinasyon ile üretilmiş olan ekipmanlardır. Acil durumlarda yolun daha kısa süre içerisinde açılması, risk oluşturacak bir alana yaklaşılması durumunda bunun operatöre bildirilmesi, çevrede bulunan kişilerin iş makinasına gereğinden fazla yaklaşması halinde bunu fark edebilmesi gibi amaçlar ile uyarı çakar lambaları hem görsel hem de işitsel olarak farkındalık yaratmaktadır.

İş Makinaları Uyarı Çakar Lambalarının Çeşitleri Nelerdir?

İş makinaları için çakar lambalarının türleri; sarı, mavi, beyaz, yeşil ya da kırmızı renklerde olabilmektedir. Yansıttıkları her rengin kullanıldıkları ortam için ifade ettiği bir anlamı bulunmaktadır. Bu anlamlar doğrultusunda iş makinalarını kullanan operatörlere ve çevredekilere uyarı vermektedirler. Vidalı, mıknatıslı ve seyyar olabilmektedirler. Polis, jandarma, itfaiye, yol bakım, özel güvenlik gibi araçlarda da iş güvenliği amacı ile uyarı çakar lambaları kullanılmaktadır. Uyarı çakar lambalarının çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Uzun tepe lambaları
 • Mini tepe lambaları
 • Silindirik ikaz lambaları
 • Beacon tepe lambaları
 • Vertex tepe lambaları

Uyarı Çakar Lambalarının Kullanıldıkları Yerler Nerelerdir?

Çakar lambalarının kullanım alanları sadece iş makinaları olmamaktadır. Çok farklı alanlarda uyarı çakar lambalarından yararlanılabilmektedir ve bu alanlardan bazıları aşağıda verilmiştir:

 • Polis araçlarında uyarı çakar lambaları olmaktadır.
 • Koruma filolarında uyarı çakar lambaları yer almaktadır.
 • Zabıta ekiplerinin araçlarında uyarı çakar lambaları bulunmaktadır.
 • Güvenlik araçlarında uyarı çakar lambaları görülebilmektedir.
 • İtfaiyelerde uyarı çakar lambaları vardır.
 • Cenaze araçlarında uyarı çakar lambalarına rastlanmaktadır.
 • Uyarı çakar lambasına sahip olan araçlardan biri de jandarmaların araçlarıdır.
 • Özel güvenlik araçlarında uyarı çakar lambaları bulunmaktadır.
 • Uyarı çakar lambalarının kullanım alanlarından biri de yol bakım araçlarıdır.
 • Ambulanslar, uyarı çakar lambalarının en sık karşılaşıldığı araçlardır.
 • Kurtarıcı araçlarda uyarı çakar lambaları vardır.
 • İş makinalarında uyarı çakar lambaları görülmektedir.

İş Makinaları Uyarı Çakar Lambalarının Özellikleri Nelerdir?

Uyarı çakar lambalarının niteliklerine bakıldığında; son teknoloji ile geliştirilen ekipmanlardır. Işık değerinin yüksek olduğu alanlarda bile uyarı çakar lambalarının yaydığı ışığın görünebilmesi mümkün olmaktadır. Yeşil, mavi, beyaz, sarı ve kırmızı gibi çok sayıda renkleri olabilmektedir. Kablolu olan çakar lambalarında güç tüketimi de uygun seviyededir. Uyarı çakar lambaları kesik kesik yanabildikleri gibi devamlı olarak da yanabilmektedirler ve bunu ayarlayabilmek mümkün olmaktadır. Araçların tavanlarının sağ ya da sol kısmına konabileceği gibi iş makinaları hareket ederken bile sabit durabilmesi mümkün olmaktadır.

Uzun Tepe Lambaları Nelerdir?

Uzun tepe lambaları; araçlarda tavanın ön kısmına yerleştirilen ekipmanlardır. Yerleştirilecek olduğu aracın genişliğine göre lambanın uzunluğu da değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla 110 cm ile 145 cm aralığında olacak şekilde üretilmektedirler. Polis, itfaiye, kurtarıcı, ambulans ve cenaze araçlarında tercih edilen bir tepe lambasıdır. Kullanıldığı aracın türüne göre değişmekle beraber 12V ya da 24V olarak üretimi yapılmaktadır.

Mini Tepe Lambaları Nasıl Kullanılmaktadır?

Mini tepe lambalarının boyutları ortalama 30-70 cm aralığında olmaktadır. Uzun tepe lambaları ile beraber kullanılabildikleri gibi tek başlarına kullanılmaları da tercih edilebilmektedir.

Silindirik İkaz Lambaları Nerelerde Kullanılmaktadır?

Silindirik ikaz lambaları; silindir formatında olan ve ismini de buradan alan lambalara verilen isimdir. Eskiden polis, itfaiye ve ambulanslarda bulunan uyarı çakar lambaları silindirik olarak tercih edilirken günümüzde bu araçlarda uzun tepe lambaları kullanılmaktadır. Bununla beraber silindirik ikaz lambaları da yol bakım araçlarında, çöp araçlarında, kar küreme araçlarında ve yol süpürme araçlarında kullanılmaya başlamıştır. İş makinaları uyarı çakar lambaları da çoğunlukla silindirik olmaktadırlar.

Silindirik Teleskopik İkaz Lambalarının Özellikleri Nelerdir?

Silindirik teleskopik ikaz lambaları; uzunlukları ayarlanabilen ikaz lambalarıdır ve isimlerini de buradan almaktadırlar. Araç üzerine konabilen silindirik teleskopik ikaz lambaları; fresnel mercek yapısına sahip oldukları için ışığın çok iyi odaklanmasını sağlama özelliğine sahiptirler. Zorlu koşullara karşı oldukça dayanıklı bir gövde yapısı bulunmaktadır. 6 veya 12 LED ile üretilen bir ikaz lambasıdır. Alüminyum boruları ile sıvıyı mekanizmasından uzak tuttuğu için uzun ömürlü olmaktadır.

Beacon ve Vertex Tepe Lambaları Nelerdir?

Beacon ve vertex lambaları; silindirik formatta olan tepe lambalarıdır. Mıknatıslı tepe lambası olarak bilinmektedirler. Aracın tepesine yerleştirilen vertex lambalar, çakmak fişinden aldıkları elektrik ile çalışmaktadırlar. Şarj özellikleri de bulunmaktadır. Bu sebeple uzun bir süre kendi aküsünden yiyecek ve ilave elektrik kaynağı gerekmeyecek şekilde kullanılabilecek olan lambalardır. Vertex lambaların üzerinde kalan şarj durumları ile ilgili bilgi veren bir gösterge bulunmaktadır.

İş Makinaları Uyarı Çakar Lambaları Kullanışlı Mıdır?

Uyarı çakar lambalarının dayanıklılığına bakıldığında; hava koşulları karşısında bütün gereklilikleri sağlayan, montajı pratik olan, güvenli sürüş ve uyarı sistemine sahip olan, yüksek kalitedeki çakar lambaları olma özellikleri bulunmaktadır. İş makinalarının farklı türleri ile uyumlu olan uyarı çakar lambalarının farklı çeşitleri bulunduğu için araç ile uyumlu olan çakar lambası kullanılmaktadır. Çakar lambalarda kullanılan LED teknolojisi ile beraber enerji tüketimi daha az olmaktadır ve bunun yanı sıra yüksek bir performans da göstermektedir. Farklı renk seçenekleri olduğu için verilmek istenen uyarılara göre uygun renklerin karşılanabilmesine imkan tanımaktadır. Kullanım koşulları kapsamında uygun malzemeler ile üretilmiş olanlar tercih edilmelidir. Bu sayede uyarı çakar lambaları daha uzun ömürlü olacak şekilde kullanılabilmektedir.

Silindirik şekle sahip olan ve mıknatıslı tabanı bulunan çakar lambalar araç üzerine tam tutunabilmektedirler. Montajları da kolay şekilde yapılabilmektedir. Çakarların iç mekanizmalarının sıvılardan korunabilmesi için spiral kablodan yararlanılmaktadır. Daha dayanıklı olmaları için de gövdeleri polikarbonat malzemeden yapılmaktadır. Darbelere karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra yolun titreşimlerinden de etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış olan çakar lambalardır. İş makinaları uyarı çakar lambaları, dengeli ve güçlü ışık yayma özelliğine sahiptirler. Diğer oto aksesuar ürünlerimize bakabilirsiniz.