Araba göstergeleri otomobil üreticileri tarafından sürücüyü bilgilendirmek için kullanılan ikaz lambalarıdır. Aşağıda belirtilen ikaz lambaları en yaygın olarak kullanılan işaretlerdir. Ayrıca tüm işaretler evrensel değildir. Araç arıza işaretleri ne anlama geldiğinden emin değilseniz aracın kullanım kılavuzuna başvurun. Birçok araç uyarı lambası araçta bir arıza olduğunu gösterir, ancak arızalı parçayı veya sistemi saptayamaz. Bu durumda sadece size bir sorun olduğu ve bu sorunun hangi bölgede cereyan ettiği hakkında fikir verir.  

moto arıza ışığıMotor veya Arıza Gösterge ışığı

Motor bilgisayarında bir hata kodu belirlendiğini gösterir. Genellikle profesyonel tarama ile teşhis edilir. En yaygın 5 sebebi; 1 . Oksijen sensörünün değişmesi gerekiyor olması 2 . Yakıt kapağı açık, gevşek ya da hasarlı olması 3 . Kötü bir katalitik konvertörün olması 4 . Hava akış sensörünün arızalı olması 5 . Aracın yeni bujilere veya buji kablolarının arızalı olması  

soğutucu uyarı ışığıSoğutma Sıvısı Uyarı Işığı

Motor sıcaklığının normal sınırı aştığını gösterir. Radyatör su seviyesi kontrol edilmeli, fanın çalışıp çalışmadığı, sızıntı kontrolü, radyatör kapağı kontrol edilmelidir.  

yağ basıncı uyarı ışığıYağ Basıncı Uyarı Lambası

Bu araba göstergeleri ışığı, yağ basıncının düşmesi dolayısıyla yağ seviyesinin azalması sonucu yanar. Yağ seviyesini ve basıncını hemen kontrol edin.  

fren uyarı ışığıFren Sistemi Uyarı Lambası

Üç farklı olası nedenden birini gösterir. El freninin çekilmiş halde olması. Fren hidroliğinin azalmış olması ya da ABS sisteminde bir sorun olması. El frenini indirin. Fren hidroliğini kontrol edin. ABS ile ilgili bir sorun ise Profesyonel destek alın.  

abs uyarı ışığıABS Uyarı Işığı

Profesyonel bir teşhis ve desteği gerektirir.  

cam suyu uyarı ışığıCam Suyu / Yıkama Sıvısı Düşük Seviyede

Cam suyunun düşük olduğunu gösterir. Sıvı deposunu doldurun, bazı araçlarda ön ve arka cam için ayrı ayrı hazneler vardır.  

dizel kızdırma bujisiKızdırma Bujisi (Dizel)

Bu ışık dizel araçların motor kızdırma bujilerinin ısındığını ve motorun bu ışık sönene kadar çalıştırılmaması gerektiğini belirtir.  

akü şarj gösterge ışığıAkü / Şarj uyarısı

Akünün normal seviyenin altında olduğunu, elektrik sisteminin düzgün çalışmadığını gösterir. Akü kabloları, akü seviyesi alternatör kayışı kontrol edilmelidir.  

lastik basın gösterge ışığıLastik Basınç İzleme Sistemi

Aracın lastiklerinin biri veya birkaçının hava basıncının düşük olduğunu gösterir. Lastik basınçlarının kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir sorun yoksa sensörler arıza yapmış olabilir. Bazı araçlar hava basıncı düzeldiğinde kendiliğinden bu arıza ışığını söndürür, bazılarında ise bilgisayara takılıp söndürülmesi gerekir. Kullanıcı el kitabına bakın.  

lamba uyarısıLamba Uyarısı

Bu araç göstergeleri aracın dış aydınlatmalarında bir lambada sorun olduğunu gösterir. Dış ampulleri ve yuvalarını kontrol edin.  

sis lambası uyarısıSis Lambası İşareti

Aracın ön sis lambalarının çalıştığını gösterir.  

açık kapı uyarı ışığıAçık Kapı Uyarısı

Araçtaki kaput, bagaj kapağı dahil bir kapının tam kapanmadığını ya da açık olduğunu gösterir. Araba göstergeleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Birçok ikaz lambaları daha vardır, burada sadece en çok rastlanan sembollere verilmiştir. Bu makalede olmayan araç göstergeleri hakkında bilgi için kullanım kılavuzundan faydalanabilirsiniz. Arızalı bir sensör kırılmış bir kablo bu arıza ışıklarını yakabileceği gibi ciddi problemlerde olmuş olabilir. Düzenli bir servis bakımı aracınızda arıza yapmasını engelleyebilir. Böylece para ve zaman tasarrufu da yapılmış olur.