Araç ampul tipleri nelerdir?

Araç ampul tipleri: Her araba farklı aydınlatma tasarımına ve yapısına göre farklı ampullere ihtiyaç duyar. Far ampulleri, sis ampulleri, stop ampul, sinyaller, park ve iç ışıklar sadece bazılarıdır. Farklı ampuller aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak farklı duylarla çalışır. Duylar aracınıza doğru şekilde oturması için ampulün tabanının şeklini ve boyutunu belirtir.

Genellikle araçlarda kullanılan ampul tipleri

H kodlu ampuller Otomobillerin uzun huzmeli far, kısa huzmeli far ve sis ampullerinde kullanılan tiptir. En çok kullanılan kodları: H1, H3, H4, H7, H8/H9/H10, H11, HB3, HB4, H27

halojen ampul tipleri

T10 – W5W – Dipsiz

Dipsiz ampuller genellikle araçların tavan, yan sinyaller, park ampulleri, 3. Stop ampulü ve plaka ampulü olarak kullanılır.

oto park ampul tipleri

T20 – W21/5W – Dipsiz

T20 tek duy ve çift duy (tek kontak, çift kontak) olarak iki tiptir. Gündüz farları, ön ve yan sinyaller, arka park ve stop ampulleri, geri vites, stop ampulleri gibi kullanım alanı vardır.

t20 ampul nedir

93 Tip Ampul – P21W ve 1016 Tip ampul – p21/5W

93 tip olan tek duy, 1016 tip çift duydur. Bu ampullerde genellikle gündüz farları, ön/arka sinyaller, stop/arka park ampulleri geri vites ampulü ve arka sisler gibi farklı amaçlarla araçlarda bulunur.

1016 ampul nedir

Sofit Ampuller

Genellikle tavan ve plaka aydınlatmalarında kullanılır.Yukarıda anlatılan ampul tipleri otomobillerde en çok kullanılan ampul tipleridir. Ayrıca listede olmayan farklı kodlara sahip ampul tipleri de mevcuttur.

sofit ampul nedir

Oto ampul tiplerini bulmak

Aracınızın ampul türünü (kodunu) bulmak için birkaç farklı yöntem vardır. Online olarak internet aracılığı ile aracın marka model ve hangi ampul olduğunu belirterek aratabilirsiniz. Eğer bir sonuç alamazsanız, aracınızın kullanım kitapçığından ya da servisinizi arayarak öğrenebilirsiniz. araç ampul tipleri nelerdir Yine bir neticeye ulaşamadıysanız kolları sıvamak gerekiyor. Biraz bu işlerden anlıyorsanız kontak kapalı iken ampulü sökmeniz gerekir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi ampul üstünde kod yazmaktadır. Bu kod ampulünüzün kodudur.Artık araç ampul tipini bulduğunuza göre, sitemizin arama çubuğuna kodu yazarak uygun ampullere ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Araç ampul tipleri nelerdir?

  1. Ugur Acal says:

    Cruze 2011 ls model aracım var . Ben stop lambalarını sinyal lambalarını ve kısa uzun farlarını değiştirmek istiyorum. Kodları nelerdir

    • FSM AUTO says:

      Ampul kodları aracın kullanım kitapçığında yazar. Kitapçık yoksa servis ve benzeri yerlerden öğrenebilir, ya da bize orijinal ampul resimlerini gönderirseniz yardımcı olabiliriz.

Comments are closed.