LED FAR MONTAJI NASIL YAPILIR?

LED far montajı baist bir işlemdir. Birkaç temel alet ve biraz mekanik bilgi ile aracınızdaki ampulleri LED Far ampulleri ile değiştirebilirsiniz.
  1. Doğru LED Far Setini Seçin

Öncelikle aracınızın hangi ampul soket tipini kullandığını öğrenin (H1, H3, H4, H7, … vb) ve siparişinizi buna göre belirleyin. (Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Mail, Telefon ya da Facebook sayfamızdan bize ulaşın.) LED far ampuller eski ampullerinizle aynı ölçülerde üretilmektedir. Far lambası içine sığacaktır.
  • Kurulum Hazırlığı
Eski farlarınızı çıkarmadan önce, bunları far ayarı için şablon olarak kullanabilirsiniz. (Doğru far ayarı olduğu varsayarsak) Yaklaşık 20 metre uzaktan düz bir duvara doğru farlarınızı açın. Işığın keskinleşen kısmını bir tebeşir, bant vb. araçlar işaretleyin.
  1. Eski Farlarınızı Çıkarın

Çoğu marka ve model araca göre değişiklik gösteren far kasasının arka kısmına ulaşın. (Genelde kaput açılarak ulaşılabilir.) Far ampulüne gelen kablonun konektörünü (soket) bulun ve çıkarın. Soket zamanla sıkışmış olabilir, çıkarmak için düz bir tornavida kullanabilirsiniz. Far ampulünü vida gibi saat yönünün tersine çeyrek tur döndürerek çıkarın. Bunu hassas bir şekilde yapmakta yarar var, içerdeki ampul kırılabilir. Far düzeneğinde gergin bir telle sabitlenmiş tabla görürseniz durun, bu tel farın yerine sabitlenmesini sağlar. Bu telin ucunu bastırın (küçük bir halka) ve çıkarın. Şimdi far dışarı doğru çıkartılabilir durumdadır.
  1. LED Farları Takın

Bu kısım sökme işleminin tersidir. Farı yerine taktığınızda aşırı sıkıştırmaya çalışmayın.
  1. Balastı Bağlayın

Bazı LED Ampullerde balast dahili olarak gelir. Balastın üzerinde iki konektör bulunur, bir ucu ampulün üzerine diğer ucu orijinal araç kablolarına bağlanır. Bu bağlantıları sağlayın.
  1. LED far montajı
    Örnek LED far ampülü montajı

    Balastı Emniyete Alın

Balastı güvenli bir yere monte edilmesi önemlidir. Sarsıntılarda etkilenip hasar görebilir veya kablolar soyulabilir. Balastın takılması için düz bir yer bulun ve klips ile sabitleyin. İdeal bir yer yoksa, çift taraflı bant ile de sabitleştirebilirsiniz.
  1. Yeni LED Farlarınızı Test Edin

Aracınızı çalıştırın ve farlarınız deneyin. Doğru yaptıysanız, LED farlar parlak bir şekilde aydınlatır. Eğer çalışmıyorlarsa, adımlarınızı tekrarlayın. Büyük olasılıkla gevşek bir bağlantı vardır. Şimdi far ayarına bakın. Eski farlarınızla düz duvara işaretlemiş olduğunuz yer ile kesiştiğini kontrol edin. Çoğu aracın far ayarı tornavida ile yapılabilir. Ampuller aynı soket tipinde olmasına rağmen, far ayarı farklı bir şekilde olabilir. Yanlış yapılan far ayarı trafikte karşıdan gelen araç sürücüsünü rahatsız eder. Bu nedenle far ayarı çok önemlidir. LED far ayarınızı da yaptıktan sonra yola çıkmaya hazırsınız demektir. LED far gibi, aracınızdaki diğer ampullerde Led zenon haline gelebilir. Sis lambaları genellikle aynı soket tipini kullanır. Diğer ampuller farklıdır. Sinyaller, fren, geri vites, park, iç aydınlatma … vb. hepsi LED ampul ile değiştirilebilir. Temiz, şık aydınlatma, uzun ömür LED ampullerin temel özellikleridir. Sitemizdeki “Şimşek etkili LED far ampullerini incelemek için TIKLAYIN.   led far montajı nasıl yapılır

13 thoughts on “Led Far Ampulü Montajı Nasıl Yapılır?

    • FSM AUTO says:

      Merhaba, LED xenonların LED kısımları aşağı/yukarı değil. Sağa/sola bakmalı, böylece hem ışık gücünden üst seviyede faydalanılmış olur, hemde dışarıdan diğer sürücülerin gözüne çarpmamış olur.

      • Fatih BULUT says:

        Ben yeni h4 led xenon aldım ama selektör atınca sanki kısa farların altına atıyor selektörü far ayarı nı yaptırdım kısanın ledi altta uzunun ledi ise üstte duruyor bunu nasıl düzeltirim

        • FSM AUTO says:

          LED ampulunüz iki taraflı ise, LED kısımları sağa sola bakacak şekilde monte edilmelir. Yani LED yüzeyler aşağı ve yukarı bakmamalı, bu sebeple ışıktan tam verim alınamaz ve karşı sürücüyü rahatsız edebilir.Uzunlar sağda yada solda durması pek fark etmiyor H4 lerde araç onu otomatik ayarlıyor.

  1. Veysel says:

    İyi akşamlar hlxg 12000 lümen led aldım 4 tarafında led kisa lara taktım 10 mt yukariyi gösteriyor ne yaptimsa önümüzdeki göstermiyor yardimci olabilirmisiniz kolay gelsin

  2. Güner kardeş says:

    Merhaba 3 yönlü led lerin uzun yanan kısmı tam yukarı mı bakmalı acaba teşekkürler

      • Adnan Temiz says:

        32000 lümen 6000K H4 led xenon almayı düşünüyorum.Fakat aklıma takılan bir soru var , led xenon taktırdığım zaman karşıdan gelen sürücünün gözünü almaması için ne yapmamız gerekiyor.Bazı forumlarda ve sitelerde okuduğum kadarı ile aracın kumanda ile yapılan ayarın yetersiz kaldığı söyleniyor.

        • FSM AUTO says:

          Karşıdan gelen sürücünün gözüne ışık gitmesinin sebebi, led zenonun yanlış montajı veya far tasının yerinden oynaması ile oluşur. LED zenon montajında ledler iki yönde duran tip ise; ledler sağa sola bakacak şekilde monte edilmelidir. Led yüzeyler yukarı aşağı bakacak şekilde takılmısşa karşı sürücünün gözüne ışık gider ve yolu aydınlatmaz.

  3. Yunus says:

    Merhaba led farları monte ettikten sonra far koruma kapağını delmek gerekirmi fanı soğutma yapması için.

    • FSM AUTO says:

      Merhaba, bazı araçlarda kapak kapanıyor bazı araçlarda kapanmayabiliyor. Çözüm olarak dediğiniz gibi kapağı fan için delmekte uygundur. Fakat V8 led zenonlar slim tipte olduğu için yuvaya sığıyorlar. Sitede V8 led diyede aratabilirsiniz.

    • Ali bayrak says:

      Benim aracima sol farda sorun oldu uzun yanmıyor röle takılması gerekiyormuş kalos 2006 iyi gunler

Comments are closed.