En İyi Renk: Far Renk Rehberi

En iyi far ampulü rengi nedir? En İyi Far Ampul Rengi: 5000K – 6000K 5000K ile 6000K arası renk sıcaklığı, insan gözünün en iyi gördüğü ışık olan güneş ışığına en çok benzeyendir. Bu sorunun cevabı bu kadar basittir. Diğer bir cevap ise; en iyi far ampulü rengi 5000K ile 6000K arası renktir.

renk sıcaklığı, far ampul rengi

Renk Sıcaklığı Nedir?

Renk sıcaklığı, insan gözünün nasıl gördüğüne bağlı olarak, renk spektrumundaki her ton için verilen renk adıdır. Renk sıcaklığı, mutlak sıcaklık birimi olan Kelvin cinsinden ölçülür. Çizelgede görüldüğü gibi, renk sıcaklığı ne kadar yüksek olursa ışık o kadar az kullanışlı olur ve görünürlük azalır. Zira daha yüksek Kelvin değeri daha yüksek parlaklık gibi yanlış bir inanış vardır.

Renk Sıcaklığına Göre Ampullerin Kullanım Alanları

» 5000K – Sarı Işık

Sarı ışık, Halojen ampullerde yaygın olarak kullanılır. Sarı ışık, kötü hava koşulları için uygundur. Sis, kar, yağmur ve fırtınalı günlerde kullanımı idealdir. Bu şartlarda görünürlük için en iyi renktir.

» 4300K – OEM Işık

Beyaza yakın sarı ışıktır. Fabrika çıkışlı araçlarda kullanılan standart renktir, doğal güneş ışığına benzer.

» 5000K – Beyaz Işık

Saf beyaz ışık, net açık bir havadaki güneş ışığına benzer. En iyi far ampul rengi olarak kabul edilir. Bu renk tonu insan gözüyle en uyumlu olandır. Sarı ile Mavi ışık arasındadır.

»6000K – Kristal Beyaz Işık

Kristal beyaz ışık, algılanabilir en yüksek Kelvin değeridir. Daha çok mavi tonlara sahip beyaz ışıktır ve aynı zamanda iyi bir renk sıcaklığı olarak düşünülebilir. 5000K/6000K, insan gözünün renk spektrumunda algılayabileceği en iyi aralıktır. Gece sürüşü için en iyi renktir.

» 8000K – Açık Mavi

6000K’dan yüksek herhangi bir ışık estetik amaçlı kullanılır. Yoğun göz kamaşması ve görünürlüğün azalması nedeniyle yol kullanımı için önerilmez. 8000K / 12.000K ışıklandırma otomobil dekorasyonu için uyarlanmıştır. En iyi far rengi için, doğal ışık olan insan gözünün aşina olduğu güneş ışığı taklit edilmelidir.