Aracınızda oluşan güneş yanığı lekelerinin giderilmesi için bir oto servisine başvuru yapılması ve bu başvuru sonrasında müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Aracınızdaki güneş yanığı lekelerinin giderilmesi ancak erken müdahale edilmesi durumunda mümkün olmakta, geç kalınan müdahalelerde ise istenen sonuçlara ulaşılamamaktadır. Araçlarda güneş yanığı lekelerinin kaportanın boyanması ya da yama yapılması ile çözümlenmesi mümkün olmaktadır. Fakat bu çözümler güneşin araç kaportasında hasar meydana getirmemesi durumunda uygulanabilir olacağı için müdahalelerin erken yapılması gerekmektedir. Güneş yanığının giderilebilmesi için aynı zamanda özel olarak hazırlanmış olan ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünler ile yapılan temizlemelerin sonrasında da araçların yeniden güneşe maruz kalmasını engelleyerek kalıcı bir çözüme ulaşılabilir. Araçlarda güneş yanığının oluşması özellikle yaz aylarında çok sık karşılaşılan bir durum olarak bilinir. Bu nedenle yaz mevsimi başta olmak üzere güneşli günlerde araçların gölgede muhafaza edilmesi önerilmektedir. Araçların kaportalarında oluşan güneş lekelenmelerin aynı zamanda araç boyalarının da solması gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bunun yanı sıra artan lekelenme durumlarında ise kaportaların temel malzemelerinde de tahribat oluşmakta olup çözüm sağlanamaması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

oto boya güneş yanığı nasıl giderilir

Araçlarda Güneş Yanığı Lekelerinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Araçlarda güneş yanığı lekelerinin oluşma nedenleri öncelikli olarak güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmadan kaynaklanmaktadır. Fakat her zaman gelen güneş ışınları lekelenme yapmamakta olup çoğunlukla dik açılarla gelen güneş ışıklarından kaynaklı bir lekelenme oluşmaktadır. Güneş ışıklarına çok maruz kalan araçların boya kaliteleri de lekelenme üzerinde etkili olmaktadır. Araç üzerindeki boyaların yerini beyaz lekeler almakta olup bu lekeler nedeniyle de aracın dış kısmında tahribat meydana gelebilmektedir. Güneş yanığı lekeleri çoğunlukla yaz mevsiminde meydana gelmektedir. Fakat olası bir tahribat durumuna karşı diğer mevsimlerde de araçların çok fazla güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekmektedir. Güneş yanığı lekeleri yalnızca dış etkenlere bağlı olarak açıklanamamaktadır. Bunun yanı sıra araçların kaporta özellikleri ya da boya kaliteleri gibi özelliklerin de göz önünde bulundurulması ile birlikte lekelenmelerin kalıcı olması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Araçlarda güneş lekelenmelerin nedenleri zararlı kimyasallardan da oluşabilmektedir. Bu nedenle araç için ürün kullanılması gerektiğinde öncelikle zarar vermeyeceğinden emin olunması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.  

Araçların Güneş Yanığı Lekelenmelerinde Erken Teşhis Nasıl Yapılır?

Araçların güneş yanığı lekelenmelerinde erken teşhis araç üzerinde oluşan solmalar ya da çizgi görünümleri ile belirlenmektedir. Bu durumda yapılan müdahaleler sonuç vermekte olup daha geç kalınan müdahalelerde ise düzenleme olması mümkün olmamaktadır. Araçların yüzeyinde güneş yanığı olması aynı zamanda boyaların matlaşması üzerinden de anlaşılabilmektedir. Parlak olan araç boyalarının mat bir ton alması durumunda müdahale gerekmekte olup bu durumda yapılan müdahaleler erken teşhis olarak da ifade edilebilmektedir. Erken teşhis edilen lekelenme durumlarında onarma işlemleri yapılırken aynı zamanda daha fazla güneşe maruz bırakılmaması konusunda da hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede yeniden bir tahribat oluşmasının da önüne geçilmektedir.  

Araçların Güneş Yanığından Korunmasının Yolları Nelerdir?

Araçların güneş yanığından korunmasının yolları şu şekilde sıralanmaktadır:
  • Öncelikli olarak araçların kapalı alanların ya da gölgelik olarak bulunan alanların tercih edilmesi önerilmektedir. Bu sayede dik gelen güneş ışınlarının yanı sıra az da olsa güneş ışığının alınması önlenmiş olmaktadır.
  • Araçların güneş ışığında kalma durumlarının sonrasında ise mümkün olduğunca kontrollerin yapılarak erken teşhis edilme durumlarına hassasiyet gösterilmeli
  • Araç dış yapısında çizgi görünümü ya da matlaşma olması durumunda doğrudan cilalama işlemleri için bir oto servisine başvurulması gerekir.
  • Araçların herhangi bir güneş maruz kalma durumu olmasa da pasta cilası konusunda düzenli kontrollerin yapılması, diğer lekelenme nedenlerinin de önüne geçilmesini sağlayacağı için önemli olmaktadır.
  • Araç boyalarının da eskimiş olması durumunda lekelenme oluşma riski de daha fazla olmaktadır. Bu nedenle boya konusunda da düzenli bakımın yapılması gerekir.
Aracınızdaki güneş yanığı lekelerinin giderilmesi öncesinde etkili bir koruma yapılması durumunda araçlarda kalıcı hasarların oluşmasının da önüne geçilmiş olur. Fakat gecikmede oluşan güneş ışığı lekelenmelerinde ise herhangi bir tamir işlemi yapılmamakta olup hasarların kalıcı olması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.  

Araçlarda Güneş Yanığı Lekelerinin Önlenmesi Mümkün Müdür?

Araçlarda güneş yanığı lekelerinin önlenmesi için gerekli koruma yollarına başvurulması durumunda herhangi bir hasar oluşmasının önüne geçilebilmektedir. Bunun yanı sıra araçların düzenli oto bakımlarının yapılması durumunda da güneş ışığına maruz kalınmasına rağmen leke oluşma durumunun önlenmesi mümkün olmaktadır. Araçlarda güneş yanığı sonrasında oluşan lekelenmeler erken müdahale edilmemesi durumunda karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Bu nedenle erken müdahale edilmesi sonucunda da lekelenme sonrasında oluşacak hasarların oluşmadan önlenmesi mümkün olmaktadır. Güneş yanığı lekelerinin önlenmesi için araçların boyalarında ya da cila işlemlerinde kaliteli ürünlerin kullanılması da lekelenmelerin önlenmesi açısından önem arz eder. Bu nedenle kullanılan ürünlerin kalitesi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

kaportada oluşan güneş yanıkları nasıl giderilir

Güneş Lekelenmelerinin En Çok Bilinen Nedenleri Nelerdir?

Güneş lekelenmelerinin en çok bilinen nedenleri güneş ışınlarının direk gelmesi olarak bilinir. Bunun yanı sıra güneş ışınlarından gelen etkiye destek veren şu faktörler de lekelenmelerin hızlı bir biçimde olmasının sebeplerindendir:
  • Araçların üzerine yapışmış olan kuş pislikleri
  • Araçların üzerinde bulunan ve sahte içerikli olduğu bilinen kimyasal ürünler
  • Araçların çok sık deterjanlar ile yıkanması
Tüm bu nedenler, güneşten gelen yakıcı ışınların yanı sıra araç yüzeylerinin de savunmasız olmasının da temel nedenleri olduğu için araçlarda lekelenme oluşmasını hızlandırmaktadır. Bu nedene güneş ışınlarından koruma konusunda hassasiyet gösterilirken yukarıda sayılan nedenlerin de göz ardı edilmemesi konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.  

Araçlarda Güneş Nedeniyle Oluşan Lekelenmeler Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda güneş nedeniyle oluşan lekelenmelerin anlaşılabilmesi için öncelikli olarak kaporta boyasında oluşan değişimlerin incelenmesi gerekmektedir. Lekelenme oluşmadan önce araç boyasında bir matlaşma oluştuğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra hafif çizgilenmelerin de oluşması güneş yanıklarının habercisi olabilmektedir. Güneş lekelenmeleri aynı zamanda araç boyalarındaki renk değişimleri ile anlaşılabilmektedir. Solma ya da renk değişimi gibi durumların gözlemlenmesi halinde kalıcı lekelenmelerin oluşmaması için bir oto servisine başvuru yapılarak lekelerin önlenmesinin sağlanması gerekmektedir. Araç kaportasında oluşan lekelenmelerin giderilmesi için geliştirilmiş özel ilaçlar bulunmakla beraber aynı zamanda bu lekelenmelerin önlenmesi için de hazırlanmış olan ürünler bulunmaktadır. Mümkün olduğunca özellikle yaz aylarında bu ürünler kullanılarak olası hasarların önüne geçilmesi gerekmektedir. Güneş lekeleri oto aksesuar görünümünde de hoş durmamaktadır.  

Boyasız ve Verniksiz Bir Biçimde Araçların Güneş Lekeleri Giderilir Mi?

Boyasız ve verniksiz bir biçimde araçların güneş lekelerinin giderilmesi için özel olarak tasarlanmış olan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler içerisinde özel olarak hazırlanmış olan kimyasallar bulunmakla birlikte düzenli kullanımlarında güneş lekeleri giderilebilmektedir. Araçların güneş lekelerinin giderilmesi için kullanılmakta olan bu ürünün aynı zamanda önlenmesi için de kullanılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle düzenli kullanımları konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Aracınızdaki güneş yanığı lekelerinin giderilmesi için hazırlanan ürünlerin içeriklerinin orijinal olduğundan emin olunması gerekmektedir. Orijinal olmayan ürünler araçlarda onarıcı olmasının yanı sıra zarar verici etkileri olabilmesi söz konusu olacağından içerik konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.