Arabanızda harcadığınız çoğu zaman aslında onun içinde geçirilir. Bu yüzden temiz ve cilalı bir araç dış önemli olsa da, araç içini de temiz tutmak çok önemlidir! İç mekânınız zaten bir karmaşa içinde ise, bu aşılmaz bir görev gibi görünebilir, ancak bir kontrol listesiyle hareket ederseniz, daha basit ve yapılabilir hale gelir.  

Araç İçi Temizliğine Başlangıç

Araç içinde çok sayıda gereksiz eşya bulunur. En sık görülen yerlerden bazıları bardaklıklarda, kapı ceplerinde veya orta konsoldadır. Derinlemesine temizlik yapmadan önce, iç mekanınızın her parçasını engellemeden temizlemek için gereksiz eşyaları veya çöpleri çıkarın.   Herhangi bir şeyi temizlerken iyi bir kural yukarıdan aşağıya çalışmaktır. Öncelikle herhangi bir plastik üzerinde kalıntı bırakmayan bir temizleyici ile temizlemek istersiniz. Bu, lekeleri ve tozu temizler ve plastikleri koruma için hazırlar. Temizledikten sonra plastikleri çatlama solma ve UV ışınlarından korumak için koruyucu bakım ürünleri kullanın. Bu arada temizleyiciyi direksiyon simidinizde kullanmak iyi bir fikirdir. Zamanla orada bulunan yağlı kalıntıları elinize bulaşacaktır. Direksiyon simidinizi düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olun. Özel dikkat gösterecek bir diğer yüzey, varsa, aracın LCD dokunmatik ekranıdır. Çizik olmasını engellemek için LCD ekranlarda kullanımı güvenli olan bir temizleyici kullanın ve silmeden önce doğrudan yüzeye püskürtmek yerine ürünü bir mikrofiber havlu üzerine püskürtün.  

Koltuk Ve Halı

Çizgi ve kapı panellerinizi temizleyip koruduktan sonra koltuklarınızı ve halılarınızı temizlemek istersiniz. Koltuklarınızın malzemesine bağlı olarak farklı ürünler kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı ürünler her ikisini de etkili bir şekilde temizleyebilir.   Temizlemeden önce koltuklarınızdaki ya da halınızda ki birikintileri (toz/toprak parçacıklarını) temizlemeniz önerilir. Temizlemeden önce elektrik süpürgesiyle temizlemezseniz, bu yüzeylere daha fazla kir ve pislik sürüp temizlemeyi zorlaştırabilirsiniz.   Süpürme işleminden sonra temizleyicinizi yüzeye püskürtün, ardından ürünün oturmasına izin verin ve yüzeyden çıkarmak için yumuşak kıllı bir fırça veya mikrofiber bir havlu kullanın. Ajite ettikten sonra temiz bir mikrofiber / Güderi bez  havlu ile geri gelin ve işlem görmüş bölgeyi kurutun. Bunu yapıldıktan sonra, işlemi temizlenmesi gereken herhangi bir bez veya halı üzerinde tekrarlayın.  

Cam Temiziliği

Araç temizliğinin bu kısmını ele almak için en iyi yöntem, her havlu için özel işlerle iki takım 3 havlu kullanmaktır. Bu havluları belirli işler için farklı renklerde temin edin. Bunun için özel cam havlular da kullanabilirsiniz, ancak bunlar gerekli değildir.   Öncelikle ön camınızı temizlemek isteyeceksiniz, çünkü bu muhtemelen en kirli camdır ve en fazla işi gerektirir. İlk havlu, pencereler üzerine inşa edilen tüm kiri ve kalıntıyı çıkarmak için olacaktır. Bu adım için temizleyiciyi doğrudan cama püskürtün ve bekletin. Ardından temizleyiciyi silmek için ilk havluyu kullanın ve temizlenene kadar silin. Bu noktada çizgi çizme konusunda endişelenmeyin, sadece camı temizleyin. İlk havluyu kullandıktan sonra şimdilik yan tarafa koyun ve ikinci havluyu alın. Bu kez ürünü doğrudan havluya püskürtün ve camı temizlenene kadar silin. İkinci havlu kullanıldıktan sonra, kalan sprey kalıntılarını gidermek için camınızda son bir silme olarak kullanılacak temiz ve kuru bir üçüncü havlu kullanın. Bu aşamada çok az iş kalmalıdır, ancak bu, sabah güneşin deki ön camınıza baktığınızda belirgin çizgiler veya kalıntı kalmamasını sağlayacaktır. Ön canımızla işiniz bittiğinde, diğer havlu setini alın ve bu yeni seti pencerelerin geri kalanında tekrarlamak için kullanın.  

Temiz Tutun

Araç içini temizlendikten sonra, verebileceğimiz en iyi tavsiye onu temiz tutmaktır. Aracınızı temizlemenin en zor kısmı, ister iç ister dış olsun, bazen göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Temiz tutarsanız, yapılacak olan ilk derin temizliğe kıyasla gelecekteki temizlemelerin hızlı ve ağrısız olmasını sağlayacaktır. Devamlı bakım, kolay bakım anlamına gelir!