Arızalandığında veya çalışmadığını fark edene kadar aracımızın klimasının varlığı bile aklımıza gelmez. Evet bir gün baktık ki araç klima soğutmuyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde klimasız bir arabada, trafikte gitmek çok stresli bir durum. Peki aracın klimasının soğutmadığını fark ettik, ne yapacağız? Servise vb. gitmeden önce nasıl teşhis ederiz bundan bahsedelim.

#1- Yeterince Soğuk Hava Gelmiyor

Klimadan soğuk hava gelmemesinin birkaç nedeni vardır. Tıkalı hortum ve aksamları, deforme olmuş hortum veya klima parçaları kaçağı, arızalı kompresör, arızalı kondansör, klima gazının azalması/bitmesi gibi başlıca nedenler olarak sıralayabiliriz.  

#2- Basınçlı Soğuk Hava Gelmiyor

Klimadan soğuk hava geliyor ancak basınçlı değil veya çok az geliyor. Bu zayıf hava akışının birkaç nedeni olabilir. Yaygın olarak bilinen klima filtresinden kaynaklanan sorundur. Filtre aracın içine aktarılan havayı temizleyen parçadır ve zamanla işlevini yapmaz hale gelir. Temiz hava girişini olması gerektiği gibi aktaramaz. Araca özel olan klima fitresi düzenli olarak değiştirilmelidir. Diğer bir nedeni ise gevşemiş ya da hasar almış bir hortumdur. Basınçlı hortumların kontrol edilmesi gerekmektedir.  

#3- Klimadan Kötü Kokan Hava Gelmesi

Yeterince soğuk hava çıkışı olmadığı gibi birde kötü koku veren oto kliması dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husustur. Genellikle bu kötü kokunun kaynağı klima filtresi, arızalı evaporatörde veya hava menfezlerinde biriken kir, küf ve bakterilerin neden olduğu kokulardır. Bu yüzden düzenli klima filtresinin değiştiğinden emin olun. Rutin bakımlarını yaptırın. Klimanın hava ızgaralarını temizleyip kötü kokuyu engellemeye yardımcı olması için klima dezenfekte kullanmanızı da öneririz. araba klima bakimi nasil yapilir fsmauto Araba kliması soğutmuyor sorusuna bir kullanıcının cevap arayabileceği birkaç basit adımdır. Konuyla ilgili her zaman bir uzmandan yardım amanızı tavsiye ederiz.            

Arabanızın Kliması İçin Bakım İpuçları

# Klimayı en az haftada bir çalıştırın. Klimayı ihtiyacınız olmasa bile 10 dakika en yüksek hızda soğuk ayarda çalıştırın. # Buz çözme modunu en az haftada bir çalıştırın. Buz çözme modu aşırı nemi ve küflenmeyi önler. Klimadan gelen kötü kokuları temizlemeye yardımcı olur. # Klimayı kış aylarında da çalıştırın. Kış aylarında da yaz aylarında da düzenli olarak ara sıra klimayı çalıştırmak tavsiye edilmektedir. Sonuçta işleyen demir pas tutmaz. # Klima bakımı yaptırın. Her 2 yılda bir klima sisteminin uzman kişilerce kontrol edilmesini sağlayın. Daha çok bahar aylarında bakım yaptırmanız isabet olur. Bakım maliyeti düşük olacaktır.  

Klimanın Etkisini Artırmak İçin Yapılası Gerekenler

# Güneşli havalarda aracı gölge bir yere park etmeye çalışın. # Klima ızgaralarını ayarlayın. Aracı yalnız sürerken tüm ızgaraların açık olmasına gerek yok. Sadece kendi tarafınızdaki klima ızgaralarını açmanız yeterli olacaktır. # Uzun süre park halinde bekleyen araca binmeden önce kapılarını ve camlarını açarak içerdeki sıcak havayı dışarı tahliye edin. # Çok yavaş sürüşlerde hava akışı olur ancak soğuk olmaz. Bu sebeple biraz hızlı gitmelidir. (Trafik kurallarının izin verdiği hızda)  

klima nasil kullanilir bakımı nasıl yapılmalı fsmautoSonuç

Bu yazımızda özellikle yaz aylarında araç klima bakımı, arıza hallerinde ne yapılması gerektiği ve klima kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler paylaştık. Teknik sorunlar yaşıyorsanız ve çözemeyeceğiniz durum söz konusu ise uzman kişilerden yardım alın.     Hoşçakalın…

1 thoughts on “Araç Klima Soğutmuyor Ne Yapabilirim? Klima Bakımı İpuçları

  1. İdris sevim says:

    Hocam merhabalar renault ve satis marka aracımın 2000 devirden sonra klima yı soğutmasını kesmesi şikayeti ile tamirciye gittim komprasör arızalı dedi değiştirdik fakat sorun hala devam ediyor klima borular buz gibi ama 2000 devri geçtikten sonra içeriye sıcak hava veriyor

Comments are closed.