Far camı neden buğulanır?

Far camı neden buğulanır. Far içi buğulanması farınızın bozulduğu anlamına gelmez.

Far ampullerinin yakılması, motor ve radyatör ısısının etkisi, dış ortam ısısının ani azalması gibi benzeri nedenlerden dolayı far içindeki ısının artmasına sebep olur.

Isının artmasıyla far iç yüzeyindeki nem, iç kısma doğru yayılır. İçeride ki nem oranı artıp doyum noktasına ulaşınca nem far içindeki soğuk kısımlarda yoğunlaşır ve böylece buğu oluşur.

Genellikle araç kullanıldıktan sonra park edildiğinde buğu oluşmasının sebebi, far içi ısının en yüksek noktaya ulaşmış olması ve hava dolaşımının olmamasıdır.

Sağ ve sol farlar bulundukları konum, maruz kaldıkları ısı değişimi nedeniyle her ikisi de farklı tepki verebilir.

Buğulu farın kendi kendine temizlenmesi için yapılabilecekler.

» Aracın Uzun ve kısa far ampullerinin uzun süre açık kalması

» Aracın uzun süre park halinde kalması

» Nemin far içinden dışarı atılması için çeşitli noktalarda hava delikleri bulunur. Hava deliklerinin açık olduğundan emin olmak gibi,

Far camlarındaki buğunun gitmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca farı komple söküp, tüm elektrik bağlantılarından ve ampullerden kurtulduktan sonra far camına saç kurutma makinesi ile sıcak hava tutarak yoğuşmanın gitmesini sağlayabilirsiniz. Dikkat edilecek husus 80 dereceden yüksek ısı tutmayın. Saç kurutma makinesinin orta ayarda kullanılmasıdır.

Far İçinde Su Birikmesi

Farların içinde su birikintisi oluşuyorsa, far camında çatlak / delik var demektir. Uygunsuz – yıpranmış cuntalardan da su sızabilir. Camda çatlak veya delik görünmüyorsa sorun gövdenin kendisinde de olabilir. Gövdede bir çatlağa görünür bir şekilde  rastlarsanız, onu silikon benzeri bir madde ile kapatmanız en iyisidir. Far düzeneğini tamir edilemeyecek kadar hasarlı ise maalesef yenisini almak zorundasınız.

Ayrıca aracınızı temiz tutmak için yapılması gerekenler kılavuzumuza da bakın.