Aracınıza yılda birkaç kez pasta cila yaparak boya koruma da yapmış olur ve boyanın ömrünü uzatmış olursunuz. Uzmanlar arabanızı her 3 ile 6 ayda cilalamanızı tavsiye eder. Fakat bazı sürücüler cilalama işinin gereksiz bir işlem olduğunu düşünür. Bu yazımızda araca pasta cila yapmanın neden önemli olduğunu anlatacağız.  

Aracınızı cilalamanın 4 önemli nedeni 

Düzenli olarak Arabanızı yıkamak yeterli değildir. Araba cilası kullanmıyorsanız bir şeyler eksik demektir.  

#1 Boyayı koruma

Arabanızı cilalamanın en iyi nedenlerinden biri boyalı yüzeye zarar verici maddelerden korumaktır. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak aracınız sürekli güneş ışığına, asit yağmuruna, tuz ve toz gibi dış etkilere maruz kalır. Tüm bunlar boyaya zarar verebilir. Aracın kaporta üzerine uygulandığında ince bir tabaka kalır. Böylece zararlı güneş ışınlarından boyaya zarar vermesini önleyen bir bariyer oluşmuş olur. Cilalama uygulayarak boya renginin değişmesini solmasını ve oksidasyonu önlemiş olursunuz. Pasta cila boya koruma olayının baş kahramanıdır.

boya koruma ve parlatma fsmauto#2 Kaportaya parlaklık vermek 

Aracınıza pasta cila yaparak ince küçük çizikleri doldurabilirsiniz. Bir kat cila arabaya ayna gibi bir görünüm kazandıracak harika parlaklık verecektir. Moleküler seviyedeki bir kat cila, yüzeyin rengini parlaklığını ortaya çıkarır.  

#3 Su lekelerinden kurtulmak

Arabanızı yıkadıktan sonra hemen yağmur yağdığını fark ettiniz mi? 🙂 Su lekeleri olmasaydı bu o kadar da kötü olmazdı. Yağmur yağdığında zamanla su damlacıkları arabanızın üzerinden buharlaşmaya başlar ve geride lekeler bırakır. Yıkama işleminden sonra cila yapılmış araçta su lekeleri çok az kalır ve bu temiz görünüm daha uzun süre kalıcı olur. Buna ek olarak aracınız kirlenme ve tozlanmaya, böcek vb. kalıntıların yüzeye yapışmasını zorlaştırır uzun süre temiz ve parlak görünüm oluşturur.  

#4 Aracın satış değerini artırır

Aracınızı satmaya karar verdiğinizi varsayalım. Profesyonel oto ekspertizler, aracın kilometresini, iç mekan durumu, servis kayıtları, şase, göçük ve boya durumu gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Boyası solmuş, çiziklerle dolu bakımsız bir aracın değeri düşük belirlenebilir. Bu sebeple iç / dış bakımı yapılmış temiz ve parlak görünen aracın satış değeri, bakımsız araca göre daha yüksek olacaktır.  

Pasta cilalamanın faydaları

Boya koruma Uzun süre temizlik Parlaklık Satış değeri Bu dört başlık altında kısaca anlattık. Güncel pasta cila fiyatları ve diğer oto bakım ürünlerini sitemizden inceleyebilirsiniz.