Oto Park Sensörü Nasıl Çalışır

Birçok modern otomobilin en kullanışlı özellikleri arasında park sensörüde bulunur. Peki park sensörü yolumuzdaki engellerden bizi haberdar ederek nasıl çalışır? Bu sadece araç kullanıcılarının değil teknolojiye ilgi duyan herkesin özellikle merak ettiği bir soru. Cevabını tabi ki yazacağız. Ancak dilerseniz konu bütünlüğü açısından önce oto park sensörü nedir, nasıl bir yapıya sahiptir kısaca açıklayalım.  

Oto Park Sensörü Nedir?

Kısaca park sensörü, aracı park ederken kör noktaları sağa sola çarpmamak için bize uyarı veren elektronik bir cihazdır. Elektromanyetik frekanslar kullanarak yakında bulunan cisimleri sensörler vasıtası ile tespit edip kullanıcıya uyarı verir. Tipik olarak arka park sensörleri kullanılmaktadır. Ancak ön arka park sensörleri de bulunmaktadır.

Oto Park Sensörü Çalışma Mantığı

Park sensörlerinin çalışma mantığı şu şekildedir. Tipik olarak arka park sensörlerinin kullanıldığını söylemiştik. Bundan yola çıkarsak; aracın arka kısmına sensörler monte edilir (genelde 4 adettir.) Bu sensörler park sensör beyni denilen elektronik bir cihaza bağlanır. Bu cihazın tipine göre hoparlör ya da ekrandan kullanıcıya çeşitli uyarılar veren farklı bir cihaz daha bulunur. Bu uyarılar park sensörünün yapısına göre çeşitlilik gösterir; ses ikazlı park sensörü, led ekranlı park sensörü ya da “30cm kaldı” gibi konuşan tipler. Çalışma prensibi ise şöyledir. Uygun şekilde bağlantılar yapıldıktan sonra, aracın geri vitese geçmesi ile elektromanyetik sensörler tetiklenir. Böylece park sensör gözü belli mesafedeki nesneleri algılamaya başlar. Nesneleri algılaması sonucu uyarı verir.   Belirtmek gerekir ki park sensör gözlerinin renkleri de mevcuttur. Genellikle aracın tampon kısmına uyumlu olması için beyaz, gri ve siyah renk gözler üretilir. Diğer renklerin üretimi nadiren yapılmaktadır. Bu yüzden uyumlu olması için kullanıcılar park sensör gözlerini istedikleri renge boyamak ister. Ama bu tavsiye edilen bir şey değildir. Çünkü sonradan boyanan sensörler hatalı şekilde uyarı verebilmektedir.  

Peki Oto Park Sensörü Sonradan Takılır mı?

Park sensörü sonradan takılır mı? Fabrika çıkışlı araçların bir kısmında hazır bulunan park sesnsörleri birçoğunda hazır olarak gelmez. Ancak sorun değil sonradan da montaj yapılabilmektedir. Oto elektrik konusunda deneyimli servis vb. kişiler kolayca montaj yapabilir. Ayrıca park sensör setlerinin içinde montaj şeması bulunur. Bu şemaya göre montaj yapılması özellikle tavsiye edilmektedir.  

Oto Park Sensörü Fiyatları

Park sensörü fiyatları marka, model gündelik üretim maliyetleri gibi etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Güncel Park sensörü fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.